Hlavní oblasti výzkumu

  • Starší pravěk

V rámci studia staršího pravěku jsou řešeny zejména otázky neolitizace střední Evropy, vývoj zemědělských kultur na území Čech a problematika získávání, distribuce a využítí kamenných surovin pro štípanou industrii. Pro pozdní dobu kamennou se zájem soustřeďuje na vývoj archeologických kultur a problematiku metalurgie mědi a výsledné produkce. Součástí výzkumu staršího pravěku je rovněž studium rozvoje pravěkého stavitelství, problematika doby bronzové a vývoje bádání o tomto období.

  • Středověk

V rámci výzkumu raně středověkého období se tradičně orientuje především na širokou paletu otázek spojených s konstituováním raně středověkých států ve střední Evropě a s odrazem těchto procesů v archeologickém zápisu. Usilujeme jak o obecné uchopení problematiky, tak o vytváření přikladových studií, které pomáhají pochopit vliv etatizačního procesu na proměny sociální, sídelní a ekonomické struktury společnosti. V současné době probíhá v rámci grantového projektu "Archeologie přemyslovských Čech".

> Proměny vesnických sídlišť v Čechách na přelomu středověku a novověku

Koncept projektu vychází z rostoucího zájmu evropské historiografie o interdisciplinární výzkum proměn venkovského osídlení v pozdním středověku a na počátku raného novověku. Tyto změny jsou totiž chápány jako důležitý indikátor nových tendencí v evropském sociálně-ekonomickém vývoji, který vedl k protoindustrializaci horských oblastí a ke komercionalizaci zemědělství v úrodných nížinách. V takto směřovaném výzkumu přísluší nezastupitelná role právě archeologii. Výpověď dosavadní archeologické evidence v Českých zemích je ale nevyrovnaná a některé skupiny pramenů zůstávají nevyužity. Cílem projektu proto je zpřístupnit historickou výpověď dvou skupin archeologických památek, které jsou dlouhodobě opomíjeny, ačkoliv jsou dostupné archeologickému výzkumu.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky