Aktuality


Lokalita Mladé Bříště vydala překvapivé svědectví

Loni objevené paleolitické sídliště na nalezišti Farská louka u Mladých Bříšť nepřestává vědce překvapovat. Primitivní civilizace, která toto místo obývala, nepřipomíná žádnou z kultur popsaných na našem území.

Teodora Celmare vede výzkum na Farské louce
Teodora Celmare vede výzkum na Farské louce

"Pokud chcete získat představu, jak tato kultura vypadala, zapomeňte na archeologické encyklopedie. Přečtěte si povídku 'Přivolávač deště' od Hermanna Hesseho," říká věhlasná archeoložka Theodora Celmare, ředitelka našeho ústavu, která vykopávky na lokalitě dlouhodobě vede.
Lidé toto místo obývali nepřetržitě téměř 30 000 let, naši kolegové zde nalézají mnoho předmětů denní potřeby i rituálních nástrojů z doby svrchního paleolitu. Nejzajímavější se zatím jeví kultura, která zde prosperovala mezi 15. a 10. stoletím př.n.l. Tato kultura na místě zanechala nejvíce hmotných památek a je tedy nejlépe probádaná. "Zatím jsme odkryli pouze nepatrný fragment celého sídliště. Zdá se, že život jeho obyvatel se silně točil kolem výrazného kultu počasí. Celá, původně matriarchální, společnost s několika Přivolavači deště se za několik set let očividně přeměnila ve strukturovaný zárodek budoucí civilizace, kde byla politika a složité rituály na denním pořádku. Na tento dramatický přechod se hodláme zaměřit během rozsáhlé letošní expedice na tuto lokalitu," dodává Celmare. Jak je možné, že Hesse popsal místní civilizaci tak věrně? "Hesse psal svůj román Hra se skleněnými perlami, jehož je povídka Přivolavač deště součástí, ve čtyřicátých letech minulého století. V té době byli poznatky o kulturách střední evropy pouze kusé a částečně nesprávné. Hesse založil svůj příběh právě na dobových výkumech. To, že jsme o šedesát let později objevily kulturu, která těmto představám odpovídá, jen ukazuje, jak málo toho o našich předcích skutečně víme. Hesseho popis navíc odpovídá jen krátkému období, které je titěrnou součástí dlouhé historie Farské louky. Je to smozřejmě jen náhoda, ale s kolegy hodláme pojmenovat soubor hmotných pramenů z Farské louky jako 'Hesseho kulturu', působí to senzačně," říká Celmare.
Hermann Hesse obdržel v roce vydání Hry se skleněnými perlami Nobelovu cenu za literaturu. Na tým Teodory Celmare pravděpodobně čeká celá řada ocenění za objev skutečné Hesseho kultury. Těšíme se na další objevy!

Hesseho povídku Přivolávač deště si můžete přečíst zde.

Přehled aktuálních dočasných výstav s archeologickou tématikou

Stroj času (24. 3. - 18. 6. 2017)
Muzeum Vysočiny Jihlava

Zlaté období Keltů (19. 3. - 14. 5. 2017)
Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Z deníku archeologa (16. 3. - 21. 5. 2017)
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Vyšla kniha Mezolit severních Čech II

Vyšla kniha Jiřího Svobody Mezolit severních Čech II. K dostání v naší knihvně. 

Konference

Katedra UNESCO pro muzeologii a světové dědictví

9. workshop ke středověké a novověké keramice

Panská Lhota
pozvánka: PDF
přihláška: DOCX

7.-10.6.2017 

Otevření naučné stezky Sekanka - klášter na Ostrově - sv. Kilián

1. dubna 2017 byla slavnostně zahájena nová naučná stezka o 10 zastaveních vedoucí ze zaniklého středověkého městečka Sekanky u Hradišťka na klášter na Ostrově u Davle a ke kostelu sv. Kiliána.

Konference

Muzeum města Brna - Archaia Brno o.p.s

Přehled archeologických výzkumů na Moravě a ve Slezsku v roce 2016

Brno, hrad Špilberk
pozvánka:PDF
přihláška: DOCX


20.04.2017 

vyhlášení výsledků 9. ročníku Ceny Jana Rulfa

Dne 24. března 2017 odborná komise vyhodnotila práce přihlášené do 9. ročníku soutěže o Cenu Jana Rulfa. Celkem bylo předloženo 32 prací, z nichž bylo 12 bakalářských, 12 magisterských, 7 doktorských a 1 monografie.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky